Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AFKPC3170N1Z9
Approx. Rs 560 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Material | Quartz Glass |
| Capacity | 250 ml |
| Brand | Kedar Scientific |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 10 mm |
Approx. Rs 475 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Outer diameter | 30mm |
| Capacity | 50 ml |
| Wall thickness | 3 mm |
| Tube length | 300 mm |
| Shape | Straight |
| Quartz grade | Clear fused |
| Temperature limit | 1100 C |
| End type | One end closed |
| Brand | Kedar Scientific |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Material | Quartz Glass |
| Color | Transparent |
| Application | Thermocouple tube, Lamp tube, Heater tube, Furnace tube, Lab tube |
| Packaging Type | Box |
| Density | 2.2 g/cm3 |
| Light transmittance | Visible clear |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Explore More Products
© Kedar Scientific. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited