Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AFKPC3170N1Z9
Approx. Rs 300 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Form | Plate |
| Material Grade | Transparent |
| Thickness | 1mm to 100mm |
| Max Temperature | 1200 C |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | U V TRANSMISSION |
| Grade | transparent |
| Application | Semiconductor, Fiber Optics, Optical, Solar, Furnace, Lighting, Laboratory, Chemical |
| Wall Thickness | 10mm |
| Transparency | Clear |
| Finish | TRANSPARENT |
| State | Solid |
| Packaging Type | CORRUGATED BOX |
| Surface Finish | LAMBDA/10 |
| Density | 2.2 g/cc |
| Softening Point | 1700 C |
| OH Content | Low OH |
| Material | quartz glass |
| Feature | HIGH TEMPERATURE RESISTANCE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Explore More Products
© Kedar Scientific. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited