Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AFKPC3170N1Z9
Approx. Rs 3,780 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material Grade | Clear Fused Quartz |
| Material | Quartz Glass |
| Outer Diameter | 12 mm |
| Wall Thickness | 2 mm |
| Length | approx. 100mm |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Form | One End Closed |
| Max Working Temp | 1200 °C |
| Packaging Type | Box |
| Tray Shape | SQUARE |
| Dimensions | L 100mm X W 100mm |
| Shape | Square |
| Color | Transparent |
| Width | approx. 100mm |
| Temperature Range | 1130c |
| Packaging Size | As per product dimensions |
| Number Of Leg | 4 |
| Size/Dimension | approx. 100mm X 100mm |
| Purity | ≥ 99.99 % |
| Surface Finishing | smooth |
| End Finish | Fire Polished |
| Capacity | 36 Tube |
| Application | Furnace Tube |
| Tray Thickness | 4 to 5mm |
| Brand | Kedar Scientific |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Explore More Products
© Kedar Scientific. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited