Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AFKPC3170N1Z9
Approx. Rs 500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Thickness | 10 mm |
| Length | 150 mm |
| Width | 100 mm |
| Color | Milky |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Material Grade | Translucent |
| Surface Finish | Ground |
| Application | Chemical, Laboratory, Semiconductor |
| Brand | Kedar Scientific |
| Packaging Type | Box |
| Max Temperature | 1200 C |
| Diameter | 500 mm |
| Edge Type | Polished Edge |
| Material | Quartz |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
Additional Information:
Approx. Rs 100 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Thickness | VARIOUS |
| Usage/Application | RESEARCH |
| Form | Cut-to-size |
| Size | VARIOUS |
| Color | CLEAR |
| Surface Finish | Polished |
| Features | Acid Resistant |
| Material | QUARTZ |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 1,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Grade | transparent |
| Usage/Application | U V TRANSMISSION |
| State | Solid |
| Brand | KEDAR SCIENTIFIC |
| Color | Transparent |
| Packaging Type | CORRUGATED BOX |
| Packaging Size | As per product dimensions |
| Diameter | Dia 10mm to Dia 300mm |
| Size | Thickness 1mm to 50mm |
| Features | UV transmitting Glass, High Temperature resistant |
| Material | quartz glass |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 300 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Grade | Transparent Quartz |
| Thickness | 1mm to 100mm, Can be managed more thicker plates on special request |
| Size | 400mm X 400mm maximum, Can be managed longer size on special request |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | industrial, research |
| Application | Labware, Semiconductor, Inspection, UV Transmission, IR Transmission, Laser, Photolithography, Lamp Window, Optics, Furnace View |
| Surface Finish | Optical Polish |
| Temperature Limit | 1200°C |
| Finish | TRANSPARENT |
| Brand | Kedar Scientific |
| Glass Type | QUARTZ GLASS |
| Capacity | 100 plates per day |
| UV Transmission | 250 nm |
| Edge Type | Polished Edge |
| Material | Quartz Glass |
| Feature | UV transmitting, High Temperature resistant |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | up to 400mm |
| Packaging Type | Box |
Additional Information:
Approx. Rs 100 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material Grade | High Purity Quartz |
| Outer Diameter | 100 mm |
| Material | Quartz |
| Wall Thickness | 5 mm |
| Length | VARIOUS LENGTHS AVAILABLE |
| Shape | RECTANGLE |
| Form | Open Both Ends |
| Max Working Temp | 1200 °C |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | COLOURLESS |
| Finishing | SMOOTH EDGES |
| Grade | A |
| End Finish | Fire Polished |
| Application | Optical Use, Thermocouple Sheath, Diffusion Tube, Furnace Tube, Sample Tube |
| Packaging Type | BOX |
| Purity | 99.93% |
| Temperature | 1100C |
| Microwave Safe | Yes |
| Brand | KEDAR SCIENTIFIC |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Explore More Products
© Kedar Scientific. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited