Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AFKPC3170N1Z9
Approx. Rs 1,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Material | QUARTZ |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | COLOURLESS OR MILKY |
| Purity | 99.93% |
| Grade | A |
| Temperature | 1100 |
| Microwave Safe | Yes |
| Finishing | SMOOTH |
| Brand | KEDAR SCIENTIFIC |
| Packaging Type | BOX |
| Shape | BOAT SHAPE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 5,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Length | 300 mm |
| Capacity | 3" |
| Width | 50 mm |
| Material | Quartz |
| Max Working Temp | 1300 °C |
| Material Grade | Clear Fused Quartz |
| Wall Thickness | 3 mm |
| End Type | Closed One End |
| Usage/Application | Chemical Laboratory, Industrial |
| Bottom Type | V Bottom |
| Purity | ≥ 99.99 % |
| Application | Ashing, Diffusion Boat, Furnace Boat, Thermal Analysis |
| Finishing | CLEAR |
Additional Information:
Approx. Rs 350 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Length | 300 mm |
| Width | 25 mm |
| Max Working Temp | 1200 °C |
| Material Grade | High Purity Quartz |
| Wall Thickness | 3 mm |
| End Type | Closed Both Ends |
| Usage/Application | Chemical Laboratory, Industrial |
| Bottom Type | V Bottom |
| Purity | ≥ 99.99 % |
| Application | Thermal Analysis, Ashing, Diffusion Boat, Furnace Boat |
| Material | Quartz Glass |
| Packaging Type | Box |
| Thickness | 5 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Kedar Scientific |
| Density | 2.203 g/cm3 |
| Tensile Strength | 48.3 MPa |
| Heat Capacity | 45.3 J/mol |
| Thermal Conductivity | 1.3 W |
Additional Information:
Approx. Rs 500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Brand | Kedar Scientific |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Material | Quartz Glass |
| Packaging Type | Box |
| Thickness | 10 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Transparent |
Explore More Products
© Kedar Scientific. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited