Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AFKPC3170N1Z9
Approx. Rs 1,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Diameter | 150mm |
| Material Grade | Transparent |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Application | Heater, Laboratory, Lighting, Chemical, Semiconductor, Optical |
| Max Temperature | 1200 C |
| Transparency | Clear |
| Packaging Type | Box |
| OH Content | Standard OH |
| Density | 2.2 g/cc |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Quartz |
| Length | 1500 mm |
| Shape | Round |
| Brand | Kedar Scientific |
Buyers can stay rest assured for damage-free products from our end as we make use of quality packing material. We also fulfill different packing requirements of the clients such as customized or standard. We offer our clients to make online and offline payment to facilitate the trade and make payment process completely hassle free.
Additional Information:
Approx. Rs 500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Diameter | 20 mm |
| Material Grade | Translucent |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Application | Optical, Lighting, Heater, Semiconductor, Laboratory, Chemical |
| Max Temperature | 1200 C |
| Transparency | Clear |
| Packaging Type | Box |
| OH Content | Standard OH |
| Density | 2.2 g/cc |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Quartz |
| Length | 1000 mm |
| Shape | Round |
| Brand | Kedar Scientific |
We are a notable name in the domain offering the best in class and quality Clear Quartz Rod. In order to keep our offerings in safe and secure conditions, we have developed a storage unit and keep it updated with the defined industry standards.
Additional Information:
Approx. Rs 500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Diameter | 20 mm |
| Material Grade | Transparent |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Application | Optical, Lighting, Semiconductor, Heater, Chemical, Laboratory |
| Max Temperature | 1200 C |
| Transparency | Clear |
| Brand | Kedar Scientific |
| Packaging Type | Box |
| OH Content | Standard OH |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 1000 mm |
| Shape | Round |
Additional Information:
Approx. Rs 500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Packaging Type | Box |
| Material | Quartz Glass |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 1000 mm |
| Brand | Kedar Scientific |
We have a team of professionals who keep their vigil eyes on the entire lot that is stored in the warehouse. This unit keeps the lot free from the factors like duct, rain, sunlight, etc. We are a notable name in the domain offering the best in class and quality Quartz Glass Rod.
Explore More Products
© Kedar Scientific. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited