Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AFKPC3170N1Z9
Approx. Rs 100 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Material | QUARTZ |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | CYLINDRICAL |
| Color | TRANSPARENT/COLOURLESS |
| Finishing | SMOOTH |
| Grade | A |
| Head Shape | BOTH ENDS OPEN, ONE END CLOSED |
| Packaging Type | BOX |
| Type | JACKETED |
| Product Type | QUARTZ GLASS |
| Purity | 99.99% |
| Temperature | 1200C |
| Microwave Safe | Yes |
| Brand | KEDAR SCIENTIFIC |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 1,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Outer diameter | 20 mm |
| Wall thickness | 2 mm |
| Tube length | 1500 mm |
| Quartz grade | UV grade |
| Temperature limit | 1200 C |
| End type | Fire polished |
| Application | Heater tube |
| Shape | Straight |
| Light transmittance | UV pass |
| Service Duration | 1-12 Month |
| Service Location | Maharashtra |
| Mode of Service | Offline |
| Payment Mode | Offline/Online |
Additional Information:
Approx. Rs 100 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Outer diameter | 20 mm |
| Wall thickness | 1.5 mm |
| Tube length | 1000 mm |
| Type Of Glassware | Quartz Glass |
| Brand | KEDARSCIENTIFIC |
| Design Type | CYLINDRICAL |
| Quartz grade | UV grade |
| Temperature limit | 1200 C |
| End type | One end closed |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | HIGH TEMPERATUR APPLICATION, UV / IR TRANSMISSION |
| Size | 3mm, 5mm, 10mm thick QUARTZ GLASS TUBE |
| Size/Dimension | VARIOUS SIZES, DIAMETER, THICKNESS AVAILABLE |
| Finish | SMOOTH |
| Application | Furnace tube |
| Frit Porosity | SIO2 |
| Material | 99.99% PURITY QUARTZ GLASS |
| Shape | Straight |
| Light transmittance | UV pass |
| Length | 1 MTR LONG, 4 FT LONG, 2 MTR LONG |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 100 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material Grade | UV Grade Quartz |
| Outer Diameter | 60 mm |
| Material | Quartz |
| Wall Thickness | 2 mm |
| Form | Open Both Ends |
| Max Working Temp | 1200 °C |
| Usage/Application | high temperature |
| Color | colourless |
| Finishing | polished edges |
| Purity | ≥ 99.99 % |
| End Finish | Fire Polished |
| Application | Furnace Tube, Thermocouple Sheath, Sample Tube, Optical Use, Diffusion Tube |
| Packaging Type | box |
Additional Information:
Approx. Rs 100 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material Grade | High Purity Quartz |
| Outer Diameter | 60 mm |
| Material | Glass |
| Wall Thickness | 4 mm |
| Length | 1500 mm |
| Form | With Joint |
| Max Working Temp | 1200 °C |
| Usage/Application | Industrial |
| Purity | ≥ 99.99 % |
| End Finish | Fire Polished |
| Application | Thermocouple Sheath, Optical Use, Sample Tube, Furnace Tube, Diffusion Tube |
| Microwave Safe | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Color | Transparent |
| Design Type | Spiral |
| Heat Resistance | Yes |
| Material | Quartz Glass |
| Brand | Kedar Scientific |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 500 mm |
Transparent Can be manufactured as per client rsquo s required Specification
Size : Multisizes
Type : Quartz Glass Tube
Thickness : 1mm- 3 mm
Application : Heater
Color : Transparent
Approx. Rs 100 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material Grade | High Purity Quartz |
| Capacity | 150 ml |
| Outer Diameter | 75 mm |
| Material | QUARTZ |
| Wall Thickness | 2.5 mm |
| Shape | CYLINDRICAL |
| Form | Open Both Ends |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | TRANSPARENT |
| Finishing | SMOOTH,EDGES POLISHED |
| Grade | A |
| End Finish | Fire Polished |
| Head Shape | FLAT |
| Application | Thermocouple Sheath, Sample Tube, Furnace Tube, Optical Use, Diffusion Tube |
| Packaging Type | BOX |
| Product Type | QUARTZ GLASS |
| Purity | 99.93% |
| Temperature | 1150C |
| Microwave Safe | Yes |
| Brand | KEDAR SCIENTIFIC |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 100 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Material Grade | High Purity Quartz |
| Outer Diameter | 50 mm |
| Wall Thickness | 4 mm |
| Form | Both Ends Closed |
| Max Working Temp | 1200 °C |
| Material | QUARTZ |
| Purity | ≥ 99.95 % |
| End Finish | Fire Polished |
| Color | COLOURLESS |
| Application | Furnace Tube, Diffusion Tube, Sample Tube, Optical Use, Thermocouple Sheath |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 100 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 05 Piece |
| Material | QUARTZ |
| Usage/Application | Geysers |
| Outside Diameter | VARIOUS |
| Length | VARIOUS |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 100 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Material Grade | UV Grade Quartz |
| Outer Diameter | 25 mm |
| Material | Quartz |
| Wall Thickness | 1.5 mm |
| Length | 1500 mm |
| Shape | cylindrical |
| Form | Open Both Ends |
| Max Working Temp | 1200 °C |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | clear, milky |
| Finishing | smooth |
| Grade | a |
| End Finish | Fire Polished |
| Head Shape | flat, both ends open, one end closed |
| Application | Furnace Tube, Optical Use, Thermocouple Sheath, Diffusion Tube, Sample Tube |
| Packaging Type | box |
| Type | tube |
| Purity | 99.93% |
| Temperature | 1200c |
| Microwave Safe | Yes |
| Brand | Kedar Scientific |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 100 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material Grade | High Purity Quartz |
| Capacity | N.A. |
| Outer Diameter | 12 mm |
| Material | Quartz |
| Wall Thickness | 1 mm |
| Length | 1500 mm |
| Shape | CYLINDERICAL |
| Form | Open Both Ends |
| Max Working Temp | 1200 °C |
| Usage/Application | high temperature |
| Color | colourless, clear |
| Finishing | CLEAR |
| Grade | A |
| End Finish | Fire Polished |
| Head Shape | OPEN MOUTH |
| Application | Optical Use, Furnace Tube, Thermocouple Sheath, Diffusion Tube, Sample Tube |
| Packaging Type | box |
| Type | GLASS |
| Outside Diameter | up to 400mm |
| Product Type | LABORATORY, CHEMICAL, INDUSTRIAL |
| Diameter | VARIOUS UP TO 400mm with various thicknesses |
| Purity | 99.99% |
| Power | N.A. |
| Temperature | 1200C |
| Microwave Safe | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 100 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | N,A |
| Material | FUSED SILICA |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | MILKY |
| Shape | CYLINDERICAL |
| Packaging Type | CORRUGATED BOX |
| Size | 3000mm |
| Product Type | HEATING TUBE |
| Diameter | 45MM |
| Purity | 99.99% |
| Power | N.A. |
| Grade | A |
| Microwave Safe | Yes |
| Brand | KEDARSCIENTIFIC(TM) |
| Size/Dimension | 8mm, 10mm, 12mm, 15mm, 19mm, 25mm, 45mm |
Available from ID 0.5mm to OD 400mm up to 3000mm length.
These Tubes can be Used in Induction Furnaces, Heaters and Chemical heating.
Additional Information:
Approx. Rs 100 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Length | 1500 mm |
| Brand | Kedar Scientific |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Type | Box |
| Shape | Round |
| Purity | 99.99% |
With the complete help and support of our team members, we have strictly followed Warehouse Management System that helps us in loading and unloading the products efficiently. We procure the inputs only from the trustworthy present in the market. We know the importance of the raw materials and thus make sure that their quality will never be compromised.
Approx. Rs 1,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Material | QUARTZ |
| Shape | TWIN CYLINDRICAL |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | TRANSPARENT |
| Finishing | SMOOTH |
| Grade | A |
| Head Shape | OPEN |
| Packaging Type | CORRUGATED BOX/ WOODEN BOX |
| Type | HEATER TUBE |
| Product Type | QUARTZ GLASS TUBE |
| Purity | 99.99% |
| Temperature | 1200C |
| Microwave Safe | Yes |
| Brand | KEDAR SCIENTIC |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Explore More Products
© Kedar Scientific. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited