Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AFKPC3170N1Z9
Approx. Rs 100 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Outer diameter | 20 mm |
| Wall thickness | 3 mm |
| Tube length | 1500 mm |
| Usage/Application | Glass |
| Quartz grade | UV grade |
| Temperature limit | 1200 C |
| End type | One end closed |
| State | Solid |
| Surface Finish | clear |
| Application | Furnace tube, Heater tube, Lab tube, Lamp tube, Thermocouple tube |
| Shape | Closed bottom |
| Light transmittance | UV pass |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 1,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Service Duration | 1-12 Month |
| Service Location | Maharashtra |
| Mode of Service | Offline |
| Payment Mode | Offline/Online |
we are an organization that is engaged in offering dependable Quartz Glass Grinding Services to the clients at the most competitive prices. We have hired a team of dedicated and well-trained professionals that ensures that the glass grinding services are rendered strictly as per the prevailing industrial standards. In order to render quick and effective solutions, our professionals make use of the best quality grinding machinery. So, avail our services now.
Additional Information:
Explore More Products
© Kedar Scientific. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited