Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AFKPC3170N1Z9
Approx. Rs 100 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Material | QUARTZ |
| Shape | CYLINDRICAL |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Color | TRANSPARENT |
| Finishing | SMOOTH |
| Grade | A |
| Head Shape | FLAT |
| Packaging Type | BOX |
| Type | GLASS |
| Product Type | QUARTZ GLASS |
| Purity | 99.99% |
| Temperature | 1200C |
| Microwave Safe | Yes |
| Brand | KEDAR SCIENTIFIC |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 200 / pieceGet Latest Price
Product Details:| Material | Quartz Glass |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Shape | Cylindrical |
| Brand | Kedar Scientific |
| Country of Origin | Made in India |
| Outer Diameter | 500 mm |
| Inside Diameter | 450 mm |
Approx. Rs 500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Material | QUARTZ |
| Shape | U SHAPED |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | OPAQUE |
| Finishing | SMOOTH |
| Grade | A |
| Packaging Type | BOX |
| Purity | 99.93% |
| Temperature | 1100C |
| Microwave Safe | Yes |
Approx. Rs 1,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Outer diameter | 20 mm |
| Wall thickness | 3 mm |
| Tube length | 1500 mm |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | Industrial |
| Quartz grade | Milky fused |
| Temperature limit | 1200 C |
| End type | Rough cut |
| Brand | Kedar Scientific |
| Packaging Type | Box |
| Application | Heater tube, Thermocouple tube, Furnace tube, Lamp tube, Lab tube |
| Diameter | 1500 mm |
| Light transmittance | UV pass |
| Material | Quartz Glass |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
Additional Information:
Approx. Rs 290 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Material | Quartz Glass |
| Brand | Kedar Scientific |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 2 L |
| Operating Temperature | 1200 Degree C |
Approx. Rs 1,100 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Usage/Application | Glass |
| State | Solid |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 350 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Capacity | 15ML |
| Material | QUARTZ |
| Max Working Temp | 1200 °C |
| Shape | BOWL SHAPE,TALL SHAPE |
| Material Grade | Fused Silica |
| Top Diameter | 80 mm |
| Height | 80 mm |
| Brand | KEDAR SCIENTIFIC |
| Color | WHITE,MILKY |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Max Temperature | 1300C |
| Grade Standard | A |
| Packaging Type | BOX |
| With Lid | Yes |
| Application | Fusion, Melting, Thermal Analysis, Ashing |
| Type | CRUCIBLE |
| Size | 15ML |
| Product Type | VM CRUCIBLE |
| Diameter | 25MM |
| Purity | 99% |
| Grade | A |
| Temperature | 1300 |
| Microwave Safe | Yes |
Additional Information:
Explore More Products
© Kedar Scientific. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited