Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AFKPC3170N1Z9
Approx. Rs 380 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 150 ml |
| Material | Quartz Glass |
| Brand | Kedar Scientific |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 5 mm |
Approx. Rs 1,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material Grade | High Purity Quartz |
| Capacity | 25ml to 10 Liter |
| Outer Diameter | 100 mm |
| Material | QUARTZ GLASS |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Brand | KEDARSCIENTIFIC |
| Length | 750 mm |
| Form | One End Closed |
| Shape | Cylindrical |
| Max Working Temp | 1200 °C |
| Usage/Application | UV TRANSMITTING, HIGH TEMPERATURE USAGE |
| Purity | ≥ 99.99 % |
| End Finish | Fire Polished |
| Application | Furnace Tube, Thermocouple Sheath, Diffusion Tube, Sample Tube, Optical Use |
| Heat Resistant | 1200c |
Additional Information:
Approx. Rs 5,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Material | QUARTZ |
| Usage/Application | Industrial |
| Grade | A |
Explore More Products
© Kedar Scientific. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited