Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AFKPC3170N1Z9
Approx. Rs 500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Material Grade | Clear Fused Quartz |
| Application Type | Photochemical |
| Form Factor | Cylindrical |
| Material | Quartz |
| Wall Type | Double Walled |
| Tube Configuration | Straight |
| Capacity | 1000 ml |
| Outer Diameter | 100 mm |
| Wall Thickness | 5 mm |
| Shape | CYLINDRICAL |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | transparent |
| Technique | Continuous Flow |
| Finishing | smooth |
| Grade | A |
| Max Pressure | 1 bar |
| Packaging Type | BOX |
| Product Type | QUARTZ DOUBLE WALLED TUBE |
| Purity | 99.9% |
| Temperature | 1100 |
| Microwave Safe | Yes |
| Brand | KEDAR SCIENTIFIC |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 100 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material Grade | High Purity Quartz |
| Outer Diameter | 100 mm |
| Material | QUARTZ |
| Wall Thickness | 5 mm |
| Form | One End Closed |
| Max Working Temp | 1200 °C |
| Usage/Application | HIGH TEMPERATURE |
| Color | CLEAR |
| Finishing | EDGES POLISHED |
| Purity | ≥ 99.99 % |
| End Finish | Fire Polished |
| Head Shape | FLAT |
| Application | Sample Tube, Optical Use, Thermocouple Sheath, Furnace Tube, Diffusion Tube |
| Packaging Type | BOX |
Additional Information:
Approx. Rs 100 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material Grade | Milky Fused Quartz |
| Outer Diameter | 25 mm |
| Material | Silica |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Length | UP TO 3000mm |
| Shape | CYLINDERICAL |
| Form | Open Both Ends |
| Max Working Temp | 1400 °C |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | MILKY / TRANSLUCENT |
| Finishing | POLISHED |
| Grade | A |
| End Finish | Fire Polished |
| Head Shape | DOME SHAPE, ONE END CLOSED |
| Application | Sample Tube, Optical Use, Furnace Tube, Diffusion Tube, Thermocouple Sheath |
| Packaging Type | CORRUGATED BOX, WOODEN BOX |
| Diameter | up to 45mm ready stock |
| Purity | 99.99% |
| Microwave Safe | Yes |
| Brand | KEDAR SCIENTIFIC |
| Country of Origin | Made in India |
| Outside Diameter | 8mm, 10mm, 12mm, 15mm, 19mm, 25mm, 38mm, 45mm |
| Size | ID 6mm, ID 10mm, ID 12mm, ID 15mm, ID 22mm, ID 38mm |
Available from ID 0.5mm to OD 400mm up to 3000mm length.
These Tubes can be Used in Induction Furnaces, Heaters and Chemical heating.
Additional Information:
Approx. Rs 100 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material Grade | High Purity Quartz |
| Outer Diameter | 50 mm |
| Material | Quartz |
| Wall Thickness | 2.5 mm |
| Length | 1500 mm |
| Form | One End Closed |
| Max Working Temp | 1200 °C |
| Usage/Application | HIGH TEMPERATURE |
| Color | CLEAR,MILKY |
| Finishing | EDGES POLISHED |
| Purity | ≥ 99.99 % |
| End Finish | Fire Polished |
| Application | Thermocouple Sheath, Furnace Tube, Optical Use, Diffusion Tube, Sample Tube |
| Packaging Type | BOX |
Additional Information:
Approx. Rs 900 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material Grade | UV Grade Quartz |
| Capacity | 2000 ml |
| Outer Diameter | 25 mm |
| Material | QUARTZ |
| Wall Thickness | 2.5 mm |
| Form | One End Closed |
| Max Working Temp | 1200 °C |
| Color | CLEAR COLOURLESS |
| Purity | ≥ 99.99 % |
| End Finish | Fire Polished |
| Application | Furnace Tube, Sample Tube, Diffusion Tube, Optical Use, Thermocouple Sheath |
| Packaging Type | BOX |
Additional Information:
Approx. Rs 250 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material Grade | High Purity Quartz |
| Length | 1500 mm |
| Form | One End Closed |
| Max Working Temp | 1200 °C |
| Brand | Kedar Scientific |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Material | Quartz Glass |
| Purity | ≥ 99.95 % |
| End Finish | Fire Polished |
| Head Shape | Round |
| Application | Furnace Tube |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 150ml |
| Outer Diameter | 50 mm |
| Wall Thickness | 5 mm |
Additional Information:
Approx. Rs 999 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Outer diameter | 20 mm |
| Wall thickness | 2 mm |
| Tube length | 500 mm |
| Quartz grade | Ozone free |
| Temperature limit | 1100 C |
| End type | Fire polished |
| Size | We offer As per requirement dimensions |
| Brand | Kedar Scientific |
| Color | Transparent |
| Application | Heater tube, Thermocouple tube, Furnace tube, Lab tube, Lamp tube |
| Shape | Straight |
| Material | Quartz Fused Silica Glass |
| Light transmittance | UV pass |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 1,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Length | 800 mm |
| Brand | Kedar Scientific |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Color | Transparent |
| Material | Quartz Glass |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 1,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Outer diameter | 200mm |
| Wall thickness | 10mm |
| Tube length | 1000 mm |
| Quartz grade | Clear fused |
| Temperature limit | 1200 C |
| End type | Open both ends |
| Brand | Kedar Scientific |
| Application | Lamp tube, Thermocouple tube, Lab tube, Furnace tube, Heater tube |
| Shape | Straight |
| Material | Quartz Glass |
| Light transmittance | Visible clear |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 1500 mm |
| Purity | 99.99% |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
Additional Information:
Approx. Rs 100 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Length | 1000 mm |
| Brand | Kedar Scientific |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Material | Quartz |
| Color | Milky White |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
Approx. Rs 1,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Length | 1500 mm |
| Brand | Kedar Scientific |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Material | Quartz Glass |
| Grade | 99.99 % |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 1,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material Grade | Clear Fused Quartz |
| Outer Diameter | 50 mm |
| Wall Thickness | 2.5 mm |
| Length | 1500 mm |
| Form | Open Both Ends |
| Max Working Temp | 1200 °C |
| Brand | Kedar Scientific |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Material | Quartz Glass |
| End Finish | Fire Polished |
| Head Shape | Round |
| Application | Optical Use, Sample Tube, Furnace Tube, Diffusion Tube, Thermocouple Sheath |
| Packaging Type | Box |
| Outside Diameter | 800 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Purity | 99.99% |
Additional Information:
Approx. Rs 250 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Material | Quartz Glass |
| Brand | Kedar Scientific |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Length | 1000 mm |
| Purity | 99.99% |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
Using premium packaging materials, we secure our products properly for transportation and label it properly to provide information such as address of manufacturer/distributors, MRP, quantity, etc. Purchasers can rest secure; our entire range is premium, as they are wholesaled by us after subjecting them to a string of quality control tests.
Approx. Rs 100 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Length | 2000 mm |
| Brand | Kedar Scientific |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Material | Quartz Glass |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Purity | 99.99% |
Explore More Products
© Kedar Scientific. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited