Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AFKPC3170N1Z9
Approx. Rs 500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Outer diameter | 10 mm |
| Wall thickness | 1.5 mm |
| Tube length | 1500 mm |
| Type Of Glassware | Quartz Glass |
| Design Type | Tube |
| Quartz grade | UV grade |
| Temperature limit | 1200 C |
| End type | Fire polished |
| Color | transparent |
| Application | Heater tube, Lamp tube, Thermocouple tube, Lab tube, Furnace tube |
| Material | quartz glass |
| Shape | Straight |
| Light transmittance | UV pass |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 300 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Brand | Kedar Scientific |
| Packaging Type | Corrugated Box |
| Size | B10 to B95, customized sizes can be made |
| Product Name | Quartz Glass Joints, Cone, Socket |
| Type | Cone-Socket |
| Desinsg | Tapered, Ball Joints |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Quartz Glass |
| Operating Temperature | 1200 deg C |
| Application | vacuum connectors |
Additional Information:
Explore More Products
© Kedar Scientific. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited