Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AFKPC3170N1Z9
Approx. Rs 480 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Material | Quartz Glass |
| Brand | Kedar Scentific |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Head Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Purity | 99.99% |
| Length | 800 mm |
Approx. Rs 100 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Material Grade | High Purity Quartz |
| Outer Diameter | 19 mm |
| Material | Quartz |
| Wall Thickness | 2 mm |
| Shape | cylindrical |
| Form | Open Both Ends |
| Max Working Temp | 1200 °C |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | transparent |
| Finishing | smooth |
| Grade | A |
| End Finish | Fire Polished |
| Head Shape | flat |
| Application | Diffusion Tube, Furnace Tube, Sample Tube, Optical Use, Thermocouple Sheath |
| Packaging Type | box |
| Purity | 99.99% |
| Temperature | 1200c |
| Microwave Safe | Yes |
| Brand | Kedar Scientific |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 2,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Length | 500mm |
| Brand | Kedar Scientific |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Material | Quartz glass |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 9 mm |
| Purity | 99.98% |
Approx. Rs 300 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Material Grade | High Purity Quartz |
| Outer Diameter | 100 mm |
| Material | Quartz |
| Wall Thickness | 5 mm |
| Shape | CYLINDRICAL |
| Form | Open Both Ends |
| Max Working Temp | 1200 °C |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | COLOURLESS |
| Finishing | SMOOTH |
| Grade | A |
| End Finish | Fire Polished |
| Head Shape | FLAT, ROUND |
| Application | Furnace Tube, Sample Tube, Optical Use, Diffusion Tube, Thermocouple Sheath |
| Packaging Type | BOX |
| Purity | 99.93% |
| Temperature | 1100C |
| Microwave Safe | Yes |
| Brand | KEDAR SCIENTIFIC |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 560 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Length | 1500 mm |
| Brand | Kedar Scientific |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Material | Quartz Glass |
| Packaging Type | Box |
| Outside Diameter | 800 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Purity | 99.99% |
Using only quality Kedar Scientific Quartz Tube, our entire range of products is manufactured. We make sure that the raw materials we use are thoroughly checked against varied quality parameters. To ensure quality of the products, we conduct diverse quality tests at all stages and thus our products are quality assured.
Approx. Rs 100 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | QUARTZ GLASS |
| Length | 1000mm 2000mm CUSTOMIZED LENGTH AVAILABLE |
| Shape | ROUND |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Color | TRANSPARENT |
| Finishing | SMOOTH |
| Grade | A |
| Head Shape | DOME SHAPE, FLANGE |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Type | CYLINDERICAL |
| Outside Diameter | 200mm, 100mm, 50mm All standard dimensions available |
| Size | ALL DIAMETER AVAILABLE |
| Product Type | QUARTZ GLASS TUBE |
| Diameter | 200MM |
| Purity | 99.99% |
| Weight | 100 GRAMS TO 2 KG |
| Temperature | 1200C |
| Microwave Safe | Yes |
| Brand | KEDAR SCIENTIFIC |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Explore More Products
© Kedar Scientific. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited