Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AFKPC3170N1Z9
Approx. Rs 350 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 10 ml |
| Material | Silica |
| Max Working Temp | 1400 °C |
| Shape | CYLINDERICAL |
| Material Grade | Fused Silica |
| Top Diameter | 20 mm |
| Height | 30 mm |
| Brand | KEDAR SCIENTIFIC |
| Color | MILKY |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Grade Standard | ISO |
| Max Temperature | 1200C |
| With Lid | Yes |
| Application | Melting, Ashing, Fusion, Thermal Analysis |
| Size | WIDTH 25mm X HEIGHT 38mm |
| Diameter | 25 |
| Purity | 99.99% |
| Microwave Safe | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 100 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Material Grade | High Purity Quartz |
| Outer Diameter | 100 mm |
| Material | Quartz |
| Wall Thickness | 5 mm |
| Length | 1200 mm |
| Form | Open Both Ends |
| Max Working Temp | 1200 °C |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | TRANSPARENT |
| Finishing | SMOOTH,POLISHED |
| Purity | ≥ 99.99 % |
| Grade | A |
| End Finish | Fire Polished |
| Head Shape | FLAT |
| Application | Thermocouple Sheath, Diffusion Tube, Sample Tube, Furnace Tube, Optical Use |
| Packaging Type | BOX |
Additional Information:
Approx. Rs 1,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 05 Piece |
| Wall thickness | 2 mm |
| Tube length | 500 mm |
| Material | QUARTZ |
| Quartz grade | UV grade |
| Temperature limit | 1200 C |
| End type | One end closed |
| Shape | Conical |
| Packaging Type | box |
| Application | Furnace tube, Lab tube, Heater tube, Lamp tube, Thermocouple tube |
| Temperature Resistance | 1100c |
| Light transmittance | UV pass |
| Place Of Origin | INDIA |
| Color | clear |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 5,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Length | 300 mm |
| Width | 50 mm |
| Material | Quartz |
| Max Working Temp | 1200 °C |
| Material Grade | Clear Fused Quartz |
| Wall Thickness | 3 mm |
| End Type | Open Ends |
| Usage/Application | Chemical Laboratory, Industrial |
| Color | CLEAR |
| Bottom Type | Flat Bottom |
| Purity | ≥ 99.99 % |
| Application | Thermal Analysis, Furnace Boat, Ashing, Diffusion Boat |
| Packaging Type | CORRUGATED BOX, WOODEN BOX |
| Shape | BOAT SHAPED |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 100 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Capacity | 5ML,10ML,15ML,25ML,50ML,100ML |
| Material | QUARTZ |
| Shape | CYLINDRICAL |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Color | WHITE,CLEAR |
| Packaging Type | BOX |
| Melting Point | 1200C |
| Finish | SMOOTH |
Additional Information:
Explore More Products
© Kedar Scientific. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited